1. دی وی دی Maxell

برنامه Qsuite مناسب ترین سرعت برای رایت این دی وی دی با ارور پایین را، 8X معرفی می کند (سرعت تبلیغ شده روی دیسک 16 است).
این DVD، کیفیتش خوب است . می گید نه؟ خودتون ببینید:امتیاز کیفیت که همونطور که می بینید 97 درصد است، پس با دیسک خوبی طرف هستیم.
اطلاعات تخصصی تر: همونطور که می بینید PIE یه کم بالاست، و PIF و Jitter هم خوبه، ولی در حد ایده آل نیست، اما به هر حال در کل دیسک خیلی خوبی است.

2. دی وی دی TDK:

برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت TDK رو حدود 8X معرفی می کنه (سرعت تبلیغ شده 16X است).
TDK هم با اکثر رایترها نتیجه خوبی میده، هر چند با رایتر یکی از دوست هام یه کم ضعیف جواب داد و باید خودتون هم با رایتر خودتون ازش امتیاز بگیرید. این هم یه نمونه:نتیجه چندان بدی نیست! امتیاز کیفیت 94 درصد است، ولی در مقایسه با بقیه دیسک های گرون قیمت، نتیجه ضعیف تره!
اطلاعات تخصصی تر: همونطور که می بینید تعداد PIE و PIF و مقدار Jitter از دیسک های گرون دیگه بیشتره، البته نتیجه بدی نیست، ولی آدم بهتر از اینها رو از یه دیسک با این قیمت انتظار داره!


3. دی وی دی FUJIFILM:

سرعت مناسب رایت تشخیص داده شده توسط برنامه Qsuite، باز هم سرعت 8X است. (سرعت تبلیغ شده 16)
بررسی این دی وی دی:همونطور که می بینید امتیاز کیفیت 97% است و فوجی هم دیسک خیلی خوبی است. البته باز هم یکی دو بار شنیدم که با بعضی رایترها خوب جواب نداده باشه و بهترین کار چک کردن سازگاری با رایتر خودتونه!
اطلاعات تخصصی تر: تعداد PIE و PIF و مقدار Jitter همه در حد بسیار پایین و خوب هستند، و در واقع این یک رایت عالی است.

4. دی وی دی HP:

برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت روی این دیسک را بعضی مواقع 8X و بعضی مواقع 4X معرفی می کند. (سرعت تبلیغ شده 16)
این دی وی دی هم از دیسک های متوسط بازار است، و نتایج حاصل از رایت آن هم نتایج متوسطی است.
نکته مهم: دی وی دی HP به شدت روی سرعت رایت حساس است، و هر چند روی آن نوشته 16X، ولی اگر با سرعت 16 رایت شود نتایج بسیار افتضاحی را به بار می آورد. در زیر دو دیسک یکی رایت شده با سرعت 8 و یکی سرعت 16 از HP رو می ذارم:

سرعت 8:سرعت 16:همونطور که می بینید این دیسک اگه با سرعت 16 رایت بشه به طرز فجیعی خراب می کنه و کیفیتش میاد روی صفر! ولی با سرعت 8 امتیازش بالای 90 است.
اطلاعات تخصصی تر: همونطور که می بینید حتی با سرعت 8 هم مقدار PIE و Jitter دیسک یه کم بالا است، ولی روی هم رفته دیسک بدی نیست، و در حد متوسط است.

5. دی وی دی معروف، ولی چرت Datalife:
بله، درست خوندید! هر چند که اکثرتون تا الآن فکر می کردید که دیتالایف از بهترین دیسک های ارزون است، ولی الآن با مدرک و سند می بینید که اصلا این طور نیست!
قیمت: فروشنده های دیسک توی بازار دو تا مدل یکی از یکی مزخرف تر از دیتالایف را دارند که اسم یکیش رو گذاشتند چینی و اسم یکیش رو تایوانی! مدل ارزونتر حدود 220 و گرونتره حدود 250 است!
سرعت: با وجود این که سرعتی که روی دیسک تبلیغ شده گاهی 16 است، برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت حتی روی همون 16X ها رو گاهی 8X و گاهی 4X معرفی می کند، و گاهی جواب می دهد که این دی وی دی حتی روی 4 هم ارور فراوان پیدا می کند!
اسکن این دی وی دی (البته این یکی نسخه 8X دیسک است):متاسفانه اکثرا نتایج این دیسک بسیار ضعیف است و این 22% تازه خوبش است! من بارها از این دیسک امتیاز صفر در صد گرفته ام، البته گاهی هم به ندرت شده که از این دیسک نتایج بالای 90 درصد و خوب ببینم! ولی به هر حال، به طور کلی این دیسک رو به هیچ وجه به هیچ کس توصیه نمی کنم.
اطلاعات تخصصی: متاسفانه همونطور که می بینید، دیسک یک دی وی دی افتضاح است، و سرشار از PIE و PIF است و مقدار Jitter هم بسیار بالاست!

6. دی وی دی T-GATE:
رسیدیم به دیسک مورد علاقه من!
قیمت: روی ده تا دیسک 200 تومن!!
سرعت: سرعت تبلیغاتی 16 است، و این دیسک تنها دیسکی است که من دیده ام گاهی برنامه Qsuite سرعت 16 را برایش تایید می کند، البته گاهی هم برای بعضی دیسک هاش سرعت 12 یا گاهی 8 رو معرفی می کند، و من خودم همیشه احتیاط می کنم و با سرعت 8 می زنم.
نتیجه بررسی این دی وی دی:این دیسک تنها دی وی دی است که من تا به حال موفق شده ام امتیاز 98% رو با اون به دست بیارم!!
اطلاعات تخصصی تر: این رایت، بدون شک بهترین رایتی است که تا به حال داشته ام! این دقیقا یک رایت ایده آل است: تعداد PIF زیر 280 و تعداد PIE فقط 40 هزار و Jitter زیر 10 درصد.

7. دی وی دی Fortex:
قیمت: حدود 200 تومن.
سرعت: برنامه Qsuite خوشبختانه سرعت مناسب رایت رو برای دیسک رایت شده هم نشون میده، که برای این دیسک سرعت 8 (برابر سرعت تبلیغ شده ) است.
از این دی وی دی من خودم هیچ وقت استفاده نکرده ام، ولی یکی از دوستان برام رایت کرد و فرستاد و من اسکنش کردم. نتایجش بد نیستند:همونطور که می بینید امتیاز کیفیت دیسک 90 درصد است و در واقع کیفیت دیسک متوسط به بالا است.
اطلاعات تخصصی تر: دقت کنید که دیسک یه کم PIF بالاتری نسبت به رایت های عالی قبلی داره و Jitter اون هم در حد متوسطه. کلا رایت بدی نیست و این دی وی دی اگه T-GATE گیر نیاد قابل توصیه است!

8. دی وی دی GR8:
قیمت: حدود 220 تومن روی 50 عدد!
سرعت: برنامه Qsuite سرعت 4X را پیشنهاد می کند. (سرعت تبلیغاتی 8 است)
نکته: یک مساله خیلی عجیب راجع به این دی وی دی وجود دارد و اون هم این که اگر شما کمتر از 4.3 - 4.2 گیگابایت روی این دیسک رایت کنید یک رایت خیلی خوب بهتون میده، ولی به محض این که حجم اطلاعات از این مقدار بالاتر میره چنان خراب می کنه که بیا و ببین!! این هم دو تصویر از این وضعیت:

رایت شده به مقدار کم:رایت شده به مقدار زیاد:من اولش فکر می کردم که این قضیه فقط مال رایتر خودمه، ولی چند تا GR8 دیگه که دوست هام رایت کرده بودند و حجم اطلاعاتشون زیاد بود هم مثل همین کیفیتشون پایین بود. به طور کلی این دی وی دی رو هم به دلیل این مشکلش خیلی نمیشه توصیه کرد!
اطلاعات تخصصی تر: همونطور که می بینید، تعداد PIE و PIF و مقدار Jitter در نسخه ای از دیسک که مقدار اطلاعاتش کمه، در حد قابل قبول و خوب هستند. ولی در نسخه رایت شده با حجم زیاد تعداد همه شون بسیار بالا رفته و دیسک خراب شده!

9. دی وی دی RiDATA:
قیمت: روی 50 عدد از 250 الی 270 تومن.
سرعت: دو نوع از این دی وی دی توی بازار هست یکی 8X و دیگری 16X هستند. برنامه Qsuite سرعت مناسب برای نوع 8X را 4 و برای نوع 16X سرعت خوب را 8 معرفی می کند (دقیقا نصف سرعت تبلیغاتی! ).
کیفیت رایت این دیسک:همونطور که می بینید امتیاز دیسک 95% می باشد، و در کل دیسک متوسطی است و میشه توصیه اش کرد. البته یک بار توی اینترنت خوندم که DVD رای دیتا یه مشکلی که داره اینه که بسته های مختلفی که ازش خریداری میشه بعضی هاشون کیفیتشون عالی و بعضی های دیگه بد از آب در میان (مثل هندوانه!)، ولی من خودم هر چی تا حالا دیدم خوب بوده!
اطلاعات تخصصی تر: همونطور که می بینید PIF در حد خوب و PIE و Jitter در حد متوسط هستند، کلا میشه گفت دیسک در حد متوسط است.

10. دی وی دی LG:

سرعت: برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت را گاهی 8 و گاهی 12 معرفی می کند.
این دی وی دی رو بسیاری از فروشنده ها و بچه های دیگه خیلی قبول دارند و ازش خوششون میاد (شاید چون کم می سوزه!)، ولی متاسفانه از این DVD، هر چی تا به حال دست من رسیده همه اش کیفیت های پایین و چرت داشته و امتیازش هم خیلی بد بوده!! مثال:امتیاز کیفیت 65 درصد و دیسک ضعیفی که به احتمال زیاد تقلبی است و به زودی خراب میشه، ولی متاسفانه همه ما چون منبع اطلاعاتمون حرف های دوستامونه، به عنوان یه دیسک عالی می شناسیمش و پول بیشتر براش میدیم!
اطلاعات تخصصی تر: تعداد PIE و PIF یکی از یکی بیشتر و مقدار Jitter هم در حد خیلی بالا! یک رایت افتضاح!!

11. دی وی دی Samsung:

سرعت: برنامه Qsuite سرعت مناسب را 8 معرفی می کند (سرعت تبلیغ شده روی دیسک 16 است).
این دیسک هم درست مثل ال جی است! اسم و رسم دار، ولی ضعیف و بیخود و به احتمال زیاد تقلبی!
خودتون ببینید:امتیاز کیفیت صفر درصد و تعداد وحشتناک ارور. این بدون شک بدترین رایتی است که تا به حال گذاشته ام!
اطلاعات تخصصی تر: چه گویم که ناگفتنم بهتر است! خودتون تعداد وحشتناک و فجیع PIE و PIF و حتی POF رو ببینید!

12. دی وی دی SD:

سرعت: برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت روی این دیسک رو 4X معرفی می کنه (سرعت نوشته شده روی دیسک 8 است).
نمونه اسکن کیفیت:همونطور که می بینید امتیاز 90% برای این دیسک، امتیاز نسبتا خوبی است، و میشه تا حدی بهش امیدوار بود.
اطلاعات تخصصی تر: تعداد PIF این دیسک نسبتا بالا است، و تعداد PIE و مقدار Jitter هم متوسط هستند.

13. دی وی دی Fastec:

سرعت: برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت روی این دیسک رو 4X معرفی می کند (سرعت تبلیغ شده: 8X)
بررسی کیفیت این دیسک:این دیسک به طور کلی اکثرا امتیاز خیلی افتضاحی نمی گیره، ولی چیز دندون گیری هم نیست، و یه نکته عجیبش هم برای خود من اینه که همیشه رایتش تو رایتر من، حتی با سرعت 8X مدت خیلی زیادی طول می کشه! به طور کلی این دیسک یه جای کارش می لنگه و زیاد قابل توصیه کردن نیست!
اطلاعات تخصصی تر: با وجود امتیاز نه چندان بد، ولی نه تعداد هیچ کدوم از PIE، PIF، و نه مقدار Jitter در حد قابل قبول نیستند، و کلا دیسک، چیز جالبی نیست!

14. دی وی دی Datawrite:
قیمت: روی 10 تا 220-210 تومن.
سرعت: برنامه Qsuite سرعت مناسب رایت روی این دیسک رو گاهی 8X و گاهی 4X معرفی می کنه! (سرعت تبلیغ شده روی اکثر دیسک ها 16 است).
بررسی کیفیت این دیسک:همونطور که می بینید امتیاز 95 درصد نشون میده که این دیسک تا حد زیادی قابل اعتماد است. ولی البته این رو هم بگم که طبق تجربه خودم گاهی اوقات این دیسک بدون هیچ علت خاصی کیفیت خیلی پائینی پیدا می کنه، همچنین یه مشکل دیگه این دیسک اینه که گاهی یه دیسک رایت شده اون که امتیاز بالایی هم تو همون رایتر می گیره، توی دستگاه های دیگه خونده نمیشه!! به طور کلی اگه بهش عادت کنید و طرز کار کردن باهاش رو یاد بگیرید تا حدی میشه توصیه اش کرد.
اطلاعات تخصصی تر: تعداد PIF این دیسک نسبتا کم و رضایت بخش است، ولی PIE و Jitter اون از حد متوسط کمی بالاتر هستند. در کل این رایت، رایت متوسط به بالایی است.

15. یک دی وی دی آشغال، ولی معروف دیگه به اسم Princo:
قیمت: حدود 230-220 تومن روی 10 تا.
سرعت: برنامه Qsuite گاهی سرعت 4 را مناسب عنوان می کند، و گاهی پیش بینی می کند که حتی با سرعت 4 هم دی وی دی پر از ارور خواهد بود!
همونطور که نوشتم، من از این دیسک هم خوشم نمیاد! مدرک می خواید؟ بفرمائید:کیفیت پایین این دیسک کاملا واضح است! ولی متاسفانه این دیسک اونقدر معروفه که توی هر بقالی هم داره فروخته میشه! باز هم از نتایج بی اطلاعی ملت!
البته این رو هم بگم که بندرت دیسک هایی با این مارک دیده ام که تونستند بالای 90% بگیرند، ولی اکثرا این دیسک خراب می کنه، و بارها هم دیدم که بعد از چند ماه اطلاعات رایت شده قابل استخراج نباشند!
اطلاعات تخصصی تر: تعداد PIE و تعداد PIF هر دو در حد خیلی بالا هستند. یک رایت خیلی بد دیگه!

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 مرداد 1388    | توسط: آ.س شاران    |    | نظرات()